Grafik Programlama içeriğine geri dön

2016 Güz Final

2016 Güz Final

T.C. Cumhuriyet Üniversitesi
Bilgisayar Mühendisliği Grafik Programlamaya Giriş
Final Sınav Soruları

Ad-Soyad              :              ………………………………………….              Numara :              ……………………………                              N.Ö   /   İ.Ö

Sorular 1- Kenar rengi ve iç dolgusu rasgele bir renkte olacak bir dikdörtgen çizdiriniz ve bunu sayfanın ortasına konumlandırınız. Konumlandığınız bu dikdörtgeni “sağ” ve “sol” yön tuşlarına basıldığında 10 derecelik açılar ile döndüren (kendi yönlerinde) kodlamayı hazırlayınız?

2– İki nesnenin çarpışma algılama mekanizmasını hazırlayacağınız örnek bir kodlama üzerinden çalışan bir uygulama oluşturacak şekilde  açıklayınız? ( Kodlama ve açıklamanın puan değerlendirmesi ayrı ayrı yapılacaktır )

3- Açılacak frame üzerinde ( 15×15) her birisi farklı renkte ve bir oluşup bir oluşmayacak şekilde, boyutları dinamik, farklı kenar, dolgu ve saydamlık değerlerinde frame zeminini döşeyen kodlamayı hazırlayıznız ?

 

 

 

 

4- Çizdireceğiniz bir top nesnesinin, ekranın en üst kısmından yukarı ok tuşuna basılınca hızlanacak, aşağı ok tuşuna basılınca yavaşlayacak şekilde, aşağı doğru merdiven hareketi ile ilerlemesini, sayfanın en altına gelince aynı işlemleri yukarı doğru tekrarlayacak kodlamayı hazırlayınız ?